Читати книгу - "Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
…в Україні живе більше жінок, ніж чоловіків: 54 % проти 46 %? Найбільше жінок налічується в Чернігівській області, найменше – у Закарпатській. Проте останнім часом кількість чоловіків і жінок у віці до 40 років почала вирівнюватися.
Середній вік українців становить 37 років. За середньою тривалістю життя Україна посідає 52-е місце у світі, а серед європейських країн, на жаль, останнє. Станом на 1 січня 2012 р. Україна за тривалістю життя «відстає» від країн Європейського Союзу на десять із половиною років. Так, в Україні середня тривалість життя становить 68 років, а в ЄС – майже 79.
В Україні живуть люди понад 130 національностей і народностей. Найчисельнішою національністю в Україні, звичайно ж, є українці. Вони становлять близько 77 % населення і переважають у всіх регіонах, за винятком Автономної Республіки Крим.
Представників інших націй, окрім основної, у будь-якій державі називають національними меншинами. В Україні вони становлять близько 23 % населення.
Основною національною меншиною України є росіяни – близько 17 % від загальної кількості населення. Росіяни належать до давніх жителів України. Селитися на нашій землі вони почали ще в XV ст. Багато росіян переселилося до Слобідської України, на узбережжя Чорного й Азовського морів, у Придніпров’я й Донбас.
А чи знаєш ти, що……більшість росіян живе в містах і селищах міського типу Донецької, Луганської, Дніпропетровської областей, а також у Волинській, Івано-Франківській, Львівській, Рівненській і Тернопільській областях?
Білоруси – друга за чисельністю національна меншина України. Вони з давніх-давен селилися в нашій країні: спочатку – в її північних районах, а потім на сході й півдні. Багато білорусів зараз живе в Донецькій, Луганській, Харківській, Одеській, Миколаївській, Херсонській, Дніпропетровській областях і у Криму.
Це цікаво!У селі Широке Сімферопольського району, де проживають білоруси, переселені з радіаційно забруднених зон, відкрито музей, у якому зібрано рідкісні документи й предмети побуту білоруського народу.
В Україні проживає майже 400 тисяч молдаван, переважно в Одеській та Чернівецькій областях, значно менше – у Криму і в Донецькій, Кіровоградській, Дніпропетровській, Луганській областях тощо.
А чи знаєш ти, що……молдавани живуть здебільшого в сільській місцевості?
Кримські татари – давні жителі Криму, корінна національна меншина України. Вони з’явилися в Криму в ХІІІ ст. внаслідок набігів татаро-монголів, у ХV ст. утворили державу Кримське ханство, яка спочатку була васалом Туреччини, а з XVIII ст. увійшла до складу Російської імперії.
Сьогодні в Криму живе приблизно 365 тисяч кримських татар, більшість – у сільській місцевості.
А чи знаєш ти, що……18 червня 1944 р. було розпочато примусове виселення татарського населення Криму? Офіційною причиною була співпраця кримських татар із нацистською Німеччиною під час Другої світової війни. Було переселено 44 000 сімей, житла яких віддали переселенцям-росіянам. Коли Україна здобула незалежність, татари почали масово повертатися на свою історичну батьківщину.
Живуть на території сучасної України й болгари. Їхнє переселення на наші землі розпочалося наприкінці XVIII ст. і тривало до середини XIX ст. Серед переселенців переважали селяни, але були й ремісники, купці, лихварі. Більшість із них діставалися на південь України з володінь Османської імперії морем.
Нині болгари проживають переважно на Одещині, але також є в Запорізькій, Миколаївській та Кіровоградській областях.
Це цікаво!З другої половини 80-х років XX ст. було започатковано радіопередачі болгарською мовою. У вищих навчальних закладах України на багатьох філологічних факультетах вивчають болгарську мову й літературу.
Поселення угорців на теренах України з’явилися вже в ранньому Середньовіччі. Протягом VI–VII ст. угорці жили в Приазовських степах, а впродовж IX ст. перетнули Київську Русь і оселились у Придунайській низовині. Сучасне Закарпаття угорці почали захоплювати в XI ст.
Переважна більшість угорців України – жителі Закарпатської області. Деякі з їхніх селищ розташовані поблизу українсько-угорського кордону.
А чи знаєш ти, що……угорці на Закарпатті зберегли національну культуру, зокрема рідну мову, і підтримують постійний зв’язок із батьківщиною? Зокрема, для них ведуть телепередачі рідною мовою. Угорці відомі як вправні виноградарі та садівники, а також працьовиті господарі.
Румуни почали оселятися на наших землях іще в XIII ст. Сучасні румуни живуть уздовж українсько-румунського кордону на Буковині, Закарпатті й у Бессарабії та подекуди на схід від Дністра (до Бугу), у Південній і почасти Правобережній Україні.
!Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Велика книга маленького українця. Захопливі розповіді з історії, природознавства та народознавства України», після закриття браузера.